середа, 1 квітня 2020 р.


             
          1 квітня виповнюється 211 років від дня народження великого українського прозаїка, драматурга, поета, історика, фольклориста Миколи Гоголя.


                         
 Микола Гоголь походив зі старовинного українського роду Гоголів-Яновських. Освіту здобув у Ніжинській гімназії вищих наук (1821–1828). Від 1826 Гоголь почав збирати історичні та етнографічні матеріали. Мріяв написати українську та всесвітню історію на основі матеріалів старовинних народних пісень, міфів, легенд. Про блискуче знання Гоголем всесвітньої історії, так само, як історії України, а також міфології, мистецтва та культури античності яскраво свідчать його науково-популярні праці з історичної тематики.


У літературній спадщині письменника буденне і чарівне переплетені так тісно, що створюється особливий мистецький простір, у який занурюється читач. Ось чому, незважаючи на велику кількість сучасних авторів, ми, як і раніше, прагнемо купити книги М. В. Гоголя. Письменник творить у двох вимірах — звичайному і надприродньому. З одного боку, ми бачимо людей з їхніми позитивними рисами і недоліками. А з іншого — переносимося у таємничий світ, що викривляє дійсність, як криве дзеркало. І це взаємопроникнення реального і фантастичного у творах Миколи Васильовича Гоголя зустрічається усюди. Автор ніби грається з читачем, розширюючи межі свідомості і дозволяючи поглянути на звичний світ під незвичним кутом.
 Найпопулярніші твори Гоголя

                                          Ніч перед Різдвом
  Тарас Бульба
 Ревізор
 Шинель
       Вечори на хуторі біля Диканьки (збірка)


                               
                                Цікаві факти з життя Гоголя


Гоголь досі залишається нерозгаданою загадкою. Його переслідувала містика, і після його смерті залишилося більше питань, ніж відповідей. Вони дозволяють поглянути на творчість улюбленого письменника з абсолютно іншого боку, спробувати пояснити якісь протиріччя, невідповідності та побачити його не ідолом, а простою, неймовірно тонкою і талановитою людиною.
 Гоголь відчував пристрасть до рукоділля. Вязав на спицях шарфи, кроїв сестрам сукні, ткав пояси, до літа шив собі шийні хустки.
 Письменник обожнював мініатюрні видання. Не люблячи і не знаючи математики, він виписав математичну енциклопедію тільки тому, що вона була видана у форматі 10,5 × 7,5 см.
 Гоголь любив готувати і пригощати друзів варениками та галушками. Один з улюблених його напоїв – козяче молоко, яке він варив особливим способом, додаючи ром. Це куховарство він називав гоголем-моголем та часто, сміючись, говорив: «Гоголь любить гоголь-моголь!»
 Письменник ходив по вулицях і алеях зазвичай з лівого боку, тому постійно стикався з перехожими.
 Гоголь дуже боявся грози. За словами сучасників, негода погано діяла на його слабкі нерви.
 Він був вкрай соромязливий. Як тільки у компанії зявлявся незнайомець, Гоголь зникав з кімнати.
 Гоголь часто, коли писав, катав кульки з білого хліба. Друзям він казав, що це допомагає йому у вирішенні найскладніших завдань.
 У кишенях у Гоголя завжди лежали солодощі. Живучи у готелі, він ніколи не дозволяв прислузі відносити поданий до чаю цукор, збирав його, ховав, а потім гриз шматки за роботою або розмовою.
 Микола Васильович пристрасно захоплювався всім, що потрапляло в поле його зору. Історія рідної України була для нього одним з улюблених досліджень і захоплень. Саме ці дослідження підштовхнули його до написання епічної повісті «Тарас Бульба». Вона була вперше опублікована в збірці «Миргород» в 1835 році, один примірник  журналу Гоголь особисто вручив в руки панові Уварову – міністру народної освіти, для того, щоб той підніс його імператору Миколі I.
 Сучасні фахівці в галузі психіатрії проаналізували тисячі документів і прийшли до абсолютно певного висновку про те, що ніякого психічного розладу у Гоголя не було. Можливо, він страждав на депресію, і якби до нього було застосовано правильне лікування, великий письменник прожив би набагато довше



Немає коментарів:

Дописати коментар

Місячник шкільних бібліотек 2023

  Україна!.. Це слово з глибокою шаною й гордістю промовляють справжні сини і доньки України. Україна — це історія народу, який упродовж баг...